Українська зернова асоціація звернулася до «Укрзалізниці», Мінінфраструктури та Мінекономрозвитку з проханням відновити перевезення зернових вантажів на особливих умовах — за розкладом руху маршрутних поїздів в найкоротші терміни та не допустити до традиційного колапсу залізничних перевезень в пікові періоди, який може призвести до зриву українських експортних постачань, зокрема зернових, на світовий ринок. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сайт асоціації.
УЗА вкотре нагадала, що аграрний експорт, в тому числі зернових культур, є одним із найважливіших напрямів української економіки, який стрімко розвивається і приносить державі 40% валютних надходжень. При цьому зернова галузь забезпечує 15% ВВП. Цьогоріч УЗА очікує, що вітчизняні аграрії зберуть близько 96 млн т зернових та олійних культур, а експорт може сягнути 56 млн т зерна. Ми впевнено рухаємось до показника в 100 млн. т. виробництва зернових та олійних культур та 70 млн. т. експорту до 2022 року.
Зернова галузь та експорт зерна цілком залежить від стабільної та ефективної роботи залізниці, оскільки близько 65% всього зерна з регіонів вивозиться для подальшого експорту через морські порти саме залізничним транспортом. На сьогодні, найбільшою проблемою для зерновиків є припинення Договору про перевезення вантажів на особливих умовах — за розкладом руху маршрутних поїздів. Це ставить під загрозу логістику перевезень зернових вантажів залізничним транспортом та змусить аграріїв переводити частину вантажопотоку на інші види транспорту.
Запроваджена послуга перевезень на особливих умовах відповідає практиці перевезень зернових вантажів провідних країн світу, які, зокрема, є конкурентами на глобальному ринку української сільгосппродукції. Відсутність такої можливості перевезень для українських експортерів агропродукції загрожує економічній безпеці та конкурентоспроможності аграрної галузі України на світовому ринку.
Окрім того, перевезення зерна є найприбутковішим напрямом серед усіх інших вантажних перевезень «Укрзалізниці»: займаючи всього 10% обсягу вантажних перевезень, транспортування зерна забезпечує 20% від усього доходу вантажних перевезень залізниці. Перевезення вантажів на особливих умовах — за РРМП принесли “Укрзалізниці” близько 207 млн грн доходу за 2019 рік.
Запроваджена послуга перевезень на особливих умовах реалізується за умови місячного планування розкладу руху поїздів, часу та станцій навантаження в залізничній мережі, що значно підвищує прогнозованість використання локомотивів та вагонів, зменшує їх дефіцит для перевезення заданих обсягів, підвищує пропускну спроможність залізничної мережі.
УЗА сподівається на врахування інтересів галузі, яка сьогодні є найбільшим джерелом валютних надходжень від експорту, і буде відновлено дію договору за РРМП. Зі свого боку, УЗА надала свої пропозиції та зауваження до договору РРМП та сподівається на їх врахування.
Джерело: propozitsiya.com